Astım Nedir? Astıma İyi Gelen Yiyecekler Ve Besinler Nelerdir?

Astım Nedir? Astıma İyi Gelen Yiyecekler Ve Besinler Nelerdir?

Astım Nedir? Tedavisi  

Ciğerlerin iltihaplanması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Nedenleri; sigara, alerjik etkenler, stres, aşırı egzersiz, ve soğuk havadır. Astım tedavisi ancak bir hekim tarafından tedavi edilebilir. Verilecek öneriler sadece atak sayısını ve şiddetinin azalmasında faydalı olması açısından önerilmektedir.

Astıma İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler

  • Quercetin adlı kimyasal bileşen soğan ve sarımsakta bulunur. Akciğer iltihabında rol oynayan enzimleri etkileyerek atakların sayısının düşmesine ve şiddetinin azalmasına etkili olur.
  • B kompleks vitaminlerinde bulunan kolin astım ataklarını önlemede etkilidir. Kolin içeren gıdalar; mercimek süt ürünleri, nohut, fasulye,  soya fasulyesi ve  yumurta sarısıdır.
  • Keten tohumu yağı, omega3 içerir. Bu yağ asitleri bronşlarda oluşan iltihabın azalmasına yol açar ve nefes alımını kolaylaştırır.
  • Selenyum iltihaplı akciğerin tedavisinde etken olan bir mineraldir. Atakların sıklığını azaltmada yardımcı olur. Antioksidan içermesi akciğerlerde artan lipidi düşürür. kepekli tahıllar,  kahverengi pirinç, yumurta, tavuk, ton balığı,  ve kırmızı biber, selenyum içeren yiyeceklerdir.
  • Astım ataklarını ve nefes almayı etkileyecek yiyeceklerin tüketilmemesi sağlığınız için önemlidir. Özellikle tuzlu gıdalar, hazır konserve yemek, soya sosu, hazır çorba, patates cipsi, işlenmiş peynir,  beyaz ekmek, şarküteri ürünleri, hamburger, tuzlu patates kızartması, gibi.
  • Doymuş yağ oranı yüksek olan gıdaların tüketilmesi atakların tetiklenmesine neden olur çünkü sindirimi zor olan gıdalardır. Tereyağı, yağlı süt ve peynir, fast-food gıdalar yerine keten tohumu yağı, fındık ve zeytin yağı tüketilmesi sağlıklıdır.
  • Gaz yapıcı gıdalar,uzak durulması gereken ve atakları tetikleyen gıdalardır. Kebap tarzı  ve et yemekleri, karnabahar,  gazlı içecekler, fasulye, brokoli ve bezelye gibi.
  • Doğru beslenme astım krizlerini azaltması açısından hekimler tarafından da önerilmektedir. Ve size zararı dokunan her türlü yaşam alanlarından uzak durun ve yiyecek ya da diğer tüketimlerden kaçının.
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler