Astım Genetik Midir? Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Genetik Midir? Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Genetik Midir?

Astım hava yoluyla oluşan, kronik bir hastalıktır. Astımda nefes darlığı, hırıltı, öksürük belirtileriyle kendini gösterir. Astımda belli dönemlerde atak görülür. Bu ataklar hastalığın şiddeti artıkça, sıklığı da artar.

Astım genetik olarak geçebileceği gibi, çevresel nedenlerle de oluşabilen bir hastalıktır.
Bazı kişilerde ailede astım olmamasına rağmen, steril yaşam koşulları, tozlu ortamlar, hava kirliliği, alerjik hastalıklar gibi etkenler de astımın başlamasına neden olur. Astımın alt yapısını oluşturan en büyük nedenler; ev tozları, akarlar, mantar, küf, polen, hayvan tüyleri, hamam böceğidir.

Astım Krizi Belirtileri Nelerdir

Astım öksürük nöbetleri nedeniyle gece uykusunu bile bölebilen, nefes almada ciğeri zorlayan bir hastalıktır. Bu belirtiler astımın en belirleyici işaretleridir. Her öksürük nöbeti astım olmayabilir. 3 yaş altı çocuklarda özellikle kış mevsiminde ateş ve hırıltı beraber seyrettiğinde, üst solunum yolu enfeksiyonu da olabiliyor, bunu anlamak için gerekli testler uygulanırsa, doğru teşhis yapılabilir. Astım teşhisi konması için öksürük ataklarının sık tekrar etmesi, toza, dumana karşı duyarlı olma, birinci derece akrabalarda astım veya alerji bulunması astımla ilgili ihtimalleri yükseltse de gerekli kan ve alerjik testler yapılmada sonuç vermez.

Astım Tanısı Nasıl Konur? 

Astım tanısında anne ve babanın izlenimi önemlidir. Astımın en belirleyen özelliği, sabaha karşı uykudan uyandıran öksürük nöbetleri, tekrarlayan, inatçı ve kuru öksürükler, toza, dumana, hayvan tüyüne, kokuya karşı hassaslık astım ihtimalini yükselten belirtilerdir. Nefes alırken çıkan ıslık sesi de astım bulgularından biridir.

Bu bulgular eşliğinde, gerekli test ve muayene sonrasında ancak astım teşhisi konmaktadır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler