Anksiyete Nasıl Geçer? Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete Nasıl Geçer? Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete Nasıl Geçer?

Anksiyete bozukluğu tedavi edilmediği süre içerisinde kişide önemli yeti kaybı görülür. Ayrıca depresyon da anksiyete tedavi edilmezse bir sonraki aşama olarak karşımıza çıkabilir.

Anksiyete bozukluğu olan kişiler kaygılarını hafifletmek amacıyla alkol kullanmaya başlayabilir veya artırabilirler.

Anksiyete bozukluğunda bedensel rahatsızlık olmasa bile, zamanla kalp ve tansiyon ile ilgili şikayetlerin ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Kalp ve tansiyon sağlığı için erken tanı ve tedavi büyük önem taşır.

Anksiyete bozukluğunda en iyi tedavi ilaç tedavisidir. Hekim tarafından verilen entidepresan ilaçlar ve psikiyatrı hekimi ile yapılacak seanslarla hastalık neredeyse tamamen ortadan kalkabiliyor.

Antidepresanlar hakkında bilinmesi gerekenler; bu ilaçlar ancak doktor kontrolünde verilmelidir. İlaçların kullanmaya başladıktan 2 ila 4 hafta arası etki ettiği unutulmamalıdır.

Tedavi aşamasındaki ilaç kullanımı ancak hekim tarafından değiştirilmelidir. Tedavi süreci en az 6 ila 9 ay arası devam edilmelidir. Antidepresanlar uyuşturan ilaç ailesinden olmadığı için, sizi olumsuz etkilemeyecektir.

Bağımlılık yapan ilaçlar değillerdir.

Antidepresan kullanmaya başlandığında genelde yan etkilerini yaşamak mümkün, ancak bu etkiler kısa sürelidir. Uzun süre yan etki gözlemlendiğinde, hekimle paylaşılmalıdır.

Anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan terapi yöntemi de hastanın rahatlaması ve olumsuz düşüncelerden kurtulmasında büyük fayda sağlar. Bu seanslar 6 ila 12 seans olarak yapılır. Bu seanslarda hasta, hastalıkla ilgili bilgi sahibi olur ve onunla savaşmayı öğrenir. Böylece daha bilinçli hareket ederek, tedavinin süresini kısaltabilir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler