Anevrizma Nasıl Oluşur? ve Belirtileri Nelerdir?

Anevrizma Nasıl Oluşur? ve Belirtileri Nelerdir?

Anevrizma Nasıl Oluşur?

Beyine kan taşıyan arter damarlarda genişleme meydana gelir. Bu genişleme beyinde hava baloncuğu oluşturarak ani kanamalarla ortaya çıkan anevrizma hastalığı, sinsi ve hayati tehlike taşıyan bir durumudur. Genel olarak çok fazla belirti vermediği için, zamanında müdahale edilemeyen bir hastalıktır.

Vücudun zayıf olan damar duvarlarında, çoğunlukla damarların ayrıldığı noktalarda oluşur. Kalbin her atışında bu zayıf damarlar tansiyon sebebiyle dışarı doğru baloncuk oluşturur. Bu baloncuklar basınç nedeniyle patlar. Bazen öksürmede, ıkınmada veya cinsel aktivitelerde olabildiği gibi, bazen de kendiliğinden olur.

Anevrizma riski taşıyan kişiler şunlardır;

  • Damar duvarları doğuştan yetersiz olanlar,
  • Atardamarlardaki sertleşme ve yüksek tansiyon
  • Kafa tasında oluşan yaralanmalarda
  • Enfeksiyon hastalıklarından dolayı

Ayrıca risk gruplarından sayılabilecek durumlar şunlardır; Hipertansiyon hastaları, sigara ve alkol kullananlar, uyuşturucu kullananlar, doğum kontrol hapları kullananlarda görülebilmektedir.

Anevrizma beynin tabanında birleşen damar ağında oluşur. Hastalık her hangi bir belirti vermeden oluşur, ilerlemesi durumunda baş ağrısı, koku almada zayıflık, görme kaybı olarak işaretler verir.

Anevrizma teşhisinde çoğu kez tesadüfen çekilen genel amaçlı MR veya tomografi çekimlerinde ortaya çıkabilir.

Görme sinirlerinde oluşan felçlerde anevrizma belirtisidir.

Beyin kanamasında da anevrizma ortaya çıkabilmektedir.

Anevrizma'da en önemli durum, kanamadır. Kanama olduğunda mutlaka MR ve tomografi çektirmeli, nöroloji doktoru tarafından incelenmelidir. Anevrizma çok yaygın rastlanmasa da yüz bin kişiden 6 kişide görülebilmektedir. İlk oluştuğunda bulunma ihtimali zayıf olan hastalığa, ilk kanamadan sonra müdahale edilmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler