Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? ve Neler Yenilmelidir

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? ve Neler Yenilmelidir

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı

Vücudun kısa sürede toparlanması ve ameliyat sonrasında çabuk iyileşme sağlanması için beslenmeye dikkat etmek gereklidir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile iyileşme sürecinin bitmesi,  daha iyi olacaktır. Vücudun kaybettiği vitamin ve mineralleri alması için önem taşımaktadır. Özellikle sindirim sisteminin iyi çalışması açısından ona göre beslenmek gereklidir. Ameliyat yeri sindirim zorluğu yaşanırsa enfeksiyona ya da açılmasına zarar verebileceği için önem taşır. Ancak sindirim sistemi, mide, bağırsak, karaciğer, pankreas, boğaz ameliyatları gibi durumlarda hekimin beslenme önerileri dikkate alınmalıdır. Bunların haricinde olan ameliyatlar için beslenme önerilerinden söz edelim.

Ameliyat Sonrası Neler Yenebilir?

Besin lifi açısından zengin olan her türlü gıdanın tüketimi sağlanmalıdır. Kullanılan ilaçların etkisiyle oluşabilecek kabızlık ve sindirme güçlüğüne iyi gelebilecek önemli bir etkendir besin lifi. Bu sayede oluşan kötü bakterilerin temizlenmesi ve vücudun arındırılması sağlanmış olmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler buna yardımcı olacaktır. Ayrıca tahıllı gıdalar da besin lifi içerdiklerinden tercih edilmelidir. Ancak fazla tüketilmesi gaz sorunu yaşatabilir, o nedenle fazla tüketilmemelidir.

  • C vitaminide ameliyat sonrasında alınması gereken elzem vitaminler arasında yer alır. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca kolajen bileşeni sayesinde cilde fayda sağlayacağından ameliyat yerindeki yaranın iyileşmesini hızlandıracaktır. C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler listenizde olmalıdır.  Lahana, çilek, portakal, greyfurt, yaban mersini  gibi besinler örnek olabilir.
  • A vitamini gıdalar protein içerdiği için vücudun komple güçlenmesi ve sağlığına yeniden kavuşup toparlanmasına yardımcı olacaktır. Damarların gelişimine de katkıda bulunan A vitamini; kuzu ciğeri, peynir, balık yağı, tatlı patates, havuç ve ıspanak gibi gıdalarda mevcuttur.
  • Çinko, ameliyatta oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandıran bir mineraldir. Kepekli tahıllar, yumurta sarısı, baklagiller, kümes hayvanları, et, balık çinko içeriği olan besinlerdir.
  • Protein açısından zengin olan besinler iyileşme süresince en çok gerekli olanlardır. Et ürünleri çok olmamak kaydıyla tüketilebilir çünkü fazla tüketimi kabızlık yapabilir. Bunun yanında soya, ceviz, yoğurt, fındık ve fasulye gibi besinleri tüketebilirsiniz.

Ameliyatın ilk bir kaç günlük evresinde daha çok sulu gıdalar önerildiği için ve de iştahın pek olmaması gerekli olan diğer gıdaların alımında hekiminizden öneriler almanız mümkündür. Nekahat süresi tamamlandığında tekrar normal düzeninize dönmeniz sağlıklı ve dengeli beslenmenizle güçlenecektir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler