Alzheimer Hastalığı Ne Zaman Başlar? ve İlk Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığı Ne Zaman Başlar? ve İlk Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığı Ne Zaman Başlar?

Alzheimer hastalığı daha çok yaşlılık hastalığıdır. Zihnin tamamen silinerek her şeyi unutmak anlamına gelir. Genelde 65 yaş üstünde çıkmaya başlayan hastalık daha erken yaşlarda da yaşanması olasılığına sahiptir ancak bu durum çok sık görülmez.

Alzheimer hastalığı kadın ve erkekde  görülen bir hastalıktır. 65 yaş üzeri her 15 kişiden birisinde görülme olasılığı olan bir hastalıktır. 80-85 yaşlarına gelindiğinde ise; her iki kişiden biri Alzheimer hastası olabilmektedir.

Alzheimer hastalığı bazı belitilerle kendini göstermeye başlar . Günlük hayata dair her şeyin unutulması (yemek yapmayı unutmak, anahtarın yerini unutmak gibi) zaman içerisinde artık isimlere,  olaylara ve hayatın tüm gerçeklerine karşı tamamen yabancılaşma söz konusu olmaktadır.

Alzheimer hastalığı yaşayan kişilerde belli zaman sonra unutkanlığın yüzünden kendine ait her şeyin eksilmesi kişiyi çok fazla üzmekte ve depresyona sokmaktadır. Bu açıdan kişinin yakınları bu konular olsun ve diğer her konuda ona destek olmak zorundadırlar. Belli zaman sonra yaşanabilecek her türlü zorluğa karşı bilinçli olmak ve ona göre önlem almak gereklidir.

Alzheimer hastalığının bir yaşlılık hastalığı olması görülme sıklığının artması demektir. Günümüzde ölüm yaşının daha gecikmesi ve uzun yaşamak bu hastalığa ayrıca zemin hazırlamaktadır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler