Akne Nasıl Geçer? Sivilce Akne Neden Olur, Evde Akneden Kurtulma Yöntemleri

Akne Nasıl Geçer? Sivilce Akne Neden Olur, Evde Akneden Kurtulma Yöntemleri

Akne Nasıl Geçer?

Ergenlik döneminde kâbus haline gelen sivilce sorunu, ilerleyen yaşlarda, regl döneminde, aşırı gerginlik yaşandığında karşımıza çıkan bir sorundur. Beslenmemize bağlı olarak da oluşabilen akneler, bizi ne kadar rahatsız ederse etsin, sıkmak yerine kurutarak kurtulma yollarını denemeliyiz.

Sıkarak, oynayarak akneyi iyileştirmenin mümkün olmadığını bilerek, kurutma yöntemlerini denemek daha iyi sonuç verecektir.

Akne oluşumunu engellemek veya en aza indirmek için yapılabilecek bazı ufak değişiklikler, akneleri azaltabilir. Yağlı yiyeceklerden uzak durmak, cips, çikolata gibi ürünleri tüketmemek veya azaltmak, yağ içeren makyaj malzemelerini kullanmamak akne oluşumunu engelleyebilen seçeneklerdendir. Ancak cilt yapınız fazla yağlıysa, çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Akne oluşumunda en önemli faktörlerden biri gerektiği kadar su içmemek ve vücudun ihtiyacı olan vitamini alamamaktır. Yediğiniz her besin cilt sağlığı içinde büyük önem taşımaktadır. Sebze ve meyveyi bol miktarda tüketmek, bol su içmek, cilt güzelliği için de oldukça önemlidir. Akneler uzun süre geçmiyorsa mutlaka bir hekime görünmek gerekir.

Evde Aknelerden Kurtulma Yöntemleri

  • Akne üzerine 10 ila 15 dakika buz kompresi uygulanır.
  • Soda ile günde birkaç kere temizlenebilir
  • Limon suyunu bir pamuk yardımıyla sivilce üzerine uygulayarak temizleme yapılabilir.
  • Aktarlarda satılan kil maskeleri de sivilce yok etmede iyi bir yöntemdir. Haftada birkaç kez kil maskesi yapmak, akneleri yok edecektir.
  • Kantaron yağı da akneyi geçirmede etkili bir yağdır. Bir pamukla akne üzerine birkaç kere uygulamak, akneyi kurutacaktır.
  • Zeytinyağı da maske ve peelingden sonra uygulanırsa, cildin eski elastik haline dönüşünü hızlandırır.
  • Sivilceleri kurutmada tek sefer yapılacak yöntemler işe yaramayacağı için, bu temizleme yolları hafta da en az 2 kere uygulamak gerekir. Akne içindeki yağ birikintisinden dolayı hemen kurumaz.
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler