Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nasıl Azaltılır?

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nasıl Azaltılır?

Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Azaltılır?

Kadınların her ay adet dönemlerinden öncesinde başlayan ve aşırı bir gerginlik yaratan durumlar ortaya çıkar. Adetin gelmesiyle sona eren bu durumdan çok fazla muzdarip olan kadınlar bunun çarelerini aramaya başlarlar. Çünkü; yoğun bir şekilde hayatlarını etkilemeye başlar ve hayattan kopmaya kadar götüren çok bunaltıcı bir durumdur. Bu adet öncesi sendromu genelde 10-15 günlük öncesinde başlar; bu sendromun atakları oldukça yıpratıcıdır. Yaşanan duygu değişimleri, sinirlilik, aşırı hassasiyet, yorgunluk, baş ağrıları, dikkat bozukluğu, göğüslerde gerginlik, ağlama krizleri, sakarlık gibi davranış değişmeler yaşanmasına neden olmaktadır.

Kadınların en az %75 inde görülene adet öncesi gerginlik sendromu adetin gelmesinin sinyalleri olması açısından önemlidir. Belirtiler, bazılarında daha ağır seyrederken bazı kadınlarda ise hafif bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Aşırı şiddetli yaşayanlarda depresyon rahatsızlığına kadar gidebilme ihtimali vardır. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım almak önemlidir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromunun Azaltılması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Adet öncesi sendromu, öncelikle uzman hekimin verdiği ilaçlarla rahatlatılabilir. Bunun yanında beslenme şekline dikkat etmek gerekir, fazla yağlı gıdalardan uzak durmalı, sık ve az yemek yemeli, karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketimi sağlanmalıdır. Ayrıca alkol, sigara ve şekerli gıdalardan uzak durmalıdır. Gün içerisinde oyalanacak hobiler edinmek ve stresin etkilerini azaltmak için egzersiz , yoga ve yürüyüş yapmak iyi gelecektir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler