Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Gebelik Belirtileri

Gebelik oluşması halinde erken ortaya çıkan belirtiler gebeliğin görünür hal alana kadar olan durumudur.

Adette Oluşan Gecikme :

Kadının olması gereken adet gününün gecikmesi halidir. Ancak her gecikme gebeliği göstermez, bazen kullanılan ilaçlar ya da farklı nedenler bunu oluşturabilir. Bu durum için test yapılması gereklidir.

Göğüslerde Ağrı ve Şişlik Olması:

Meme başlarında renk değişimi, memelerin şişmesi, hassasiyet ve göbek çevresinde oluşan renk koyulaşması gibi belirtiler oluşabilir.

Yorgunluk Olması:

Progesteron hormonu gebeliğin başlangıcından itibaren yükselir. Bu durum yorgunluk yapabilir. Erken uyuma halleri, hemen yorulma ve dinlenme isteği oluşabilir. Farklı nedenlere dayanmıyorsa gebelik halinin belirtisi olabilmektedir.

Midede Yanma ve Bulantı Olması:

Fetusun büyümesi haliyle mideye baskı sonucunda oluşan bu durum, hormon seviyesinin artması ile de hazmetmek zorlaşır. Sık ve az beslenmek, ağır yemeklerden kaçınmak gereklidir.

İştahsızlık ve Canı çekme, Aşerme Olması:

Mevsimsiz gıdaların istenmesi, aşırı yemek isteği ya da sevilen gıdalara karşı tiksinme hali olması ve yiyememe gibi belirtiler gösterir.

Baş Dönmesi Olması:

Rahmin basınç yapması sonucu kan pompalanmasının olması haliyle ortaya çıkar ve baş dönmesi oluşur. Ancak herkeste görülmeyebilir.

İdrara Sık Çıkma Olması:

Uterusun mesaneye baskılaması sonunda sık sık idrara çıkma isteği oluşabilir.

Ruh Halinde Dalgalanmalar:

Hormonların değişimi ruh halinde dalgalanmalara neden olmaktadır. Daha kolay sinirlenme ya da hassas olma hali oluşur.

Kanama:

4 ve 6 hafta vajinal kanama olması normal bir durumdur. Yumurtanın yerleşmesi, enfeksiyon, dış gebelik ya da cinsel birleşme sonucu olabilmektedir. Ancak; bir hekime danışmak gerekir. İlk haftalarda olmasa da düşük tehlikesi ihtimali yüzünden dikkat etmekte faydadır.

Kasıkta Ağrı veya Sertleşme Olması:

Kasık ve bel ağrıları gebelik başlangıcında en çok görülen ve doğuma kadar geçmeyebilen bir durumdur. Fetusun adapte olma durumundan kaynaklanır.

Vajinal Akıntının Değişimi:

Östrojen hormonun artması nedeni ile salgılar fazlalaşır. Koyu kıvamda açık renkte sıvı akıntısı oluşabilmektedir. Eğer koku eşlik ederse mantar enfeksiyonu olacağı ihtimali göz önünde tutularak uzmana gitmek gereklidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler