D Vitamini İçeren Yiyecekler, Gıdalar ve Besinler Nelerdir?

D Vitamini İçeren Yiyecekler, Gıdalar ve Besinler Nelerdir?

D Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

D Vitamini besinlerde bulunan kalsiyumun, vücut tarafından emilimini sağlamaya yarayan önemli bir vitamindir. Kalsiyum ve fosfatın kemik sağlığı için hayati önem taşıyan iki mineraldir. Bu minerallerin vücuda yeteri kadar alınamaması kemiklerde zayıflamasına yol açar. Ayrıca D vitamini eksikliğinin sebep olduğu diğer hastalıklar; kanser, hipertansiyon, osteoporoz ve bağışıklık sistemi hastalıklarıdır.

Besinler dışında Güneş enerjisi de en iyi D vitamini sağlayıcısıdır.10 Dakika güneşte kalmak günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

D Vitamini gebelik döneminde bebeğin kemik gelişimi için çok önemlidir. Bu yüzden gebelik evresinde mutlaka güneş ışınlarından yararlanılmalıdır. İleri yaşlarda oluşan D vitamini eksikliği, kişiden kişiye değişebileceği için, doktora danışarak bu eksiklik belirlenebilir.

D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini yüksek besinleri alırken, içerdiği yağ, kolesterol gibi etkileri göz önünde bulundurularak, devam eden bir ilaç tedavisi veya hassasiyet mevcutsa doktor kontrolünde alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu gıdalardan bazıları şunlardır; Balık ve deniz mahsulleri( somon, istiridye, uskumru, pisi balığı, ringa balığı, karides, sardalye, ton balığı), soya sütü, inek sütü, mantar, yumurta, kahvaltılık gevrekler ve süt ürünleridir.

Bazı durumlarda vücut D vitamini ihtiyacını karşılayamayabiliyor. İklim şartlarındakindeki güneş ışığını yetersizliği, koyu ten rengi, böbrek hastaları, vitamin ve minerallerin alınmasını engelleyen sindirim sistemi hastalıkları, obezite hastaları D vitamini yeteri kadar alamayan grubun içindeler.

D Vitamini yetersizliği de birçok hastalık için zemin hazırlar. Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu, sedef hastalığı, diyabet, astım, böbrek hastalıkları, kanser, kalp hastalıkları ve kaslarda oluşan güçsüzlük bu hastalıklardan bazılarıdır.

D Vitamini Fazla Alındığında, Oluşan Zararlar Nelerdir?

D vitamini alımının üst sınırı 25 mg’dır. Bu sınırı aşmak Ciğerlerde ve kalpte kalsiyumun birikmesine yol açar. Buna bağlı olarak; zihin karışıklığı, böbreklerde işlev bozukluğu gibi olumsuz sonuçlar doğurur. Daha hafif etkileri de vardır; mide bulantısı, iştah ve kilo kaybı, halsizliktir. D Vitamini eksik olan bir kişi takviye almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler