Dış Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir? ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir? ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabının Belirtileri

Dış kulak enfeksiyonu ve buna bağlı olarak dış kulak iltihabı yaz aylarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Otit eksterna denilen bu hastalık deniz ya da havuzlardan kapılan enfeksiyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Dış kulak yolunda olan derinin ve yüzey kısmının yüzeysel olarak iltihaplanması durumudur. Dış kulak yolunun sıcak, karanlık ve nemli olmasını fırsat bilen bakteriler ve mantarlar bu kısımda daha çok ürerler. Dış kulağın görevi sesin orta kulağa iletilmesinde ve iç kulağın korunmasında etkili rol oynar. Kıkırdak ve kemikten oluşan dış kulağın bu birleşim yerinde en çok enfeksiyon olan kısımdır.

Dış kulak Cerumen (earwax), adında bir salgı üretir. Bu kulağın girişini kapatır ve enfeksiyonlardan korunmaya etki eder. Cerumen üretilince içe doğru çöker ve burdan dışarıya atılır.

Dış kulak iltihabı aniden bir ağrı ile ortaya çıkar, tıkanıklık ve kulakta akıntıya neden olur. Cisimlerle karıştırma sonucu çizilerek tahriş olmuş olabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonları da buna neden olabilmektedir. Bu durum dış kulağın şişmesine, tıkanmasına hatta akmasına yol açar.

Dış Kulak İltihabının Tedavisi

Aşırı ağrılı olur o nedenle hemen tedavi edilmesi gereklidir. Tedavi süresi bir hafta sürer. Antibiyotik ya da kulak damlaları ile uygulama yapılır. Eğer mantar ise; pansumanla, antimikrobik damlalarla ve  spreylerle tedavi edilmektedir. Çok ağrı olması ve tıkanması sonucunda kulağa damla dökülerek şişmesi sağlanan tampon konularak hastanın damla damlatmasıyla 8 saat sonra ağrılar geçer. Bir hafta sonra ise kontrol için tekrar hekime gidilmelidir.

Bu enfeksiyonlardan korunmak için havuza ya da denize girerken mutlaka kulak tıkacı kullanmak gereklidir. Ayrıca kulak hiç bir şekilde yabancı cisimler ve kulak pamuğu ile karıştırılmamalıdır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler