Cilde İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler, Besinler ve Gıdalar Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler, Besinler ve Gıdalar Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Cilt güzelliği, en az vücut sağlığımız kadar önem verdiğimiz bir başka konudur. Tükettiğimiz besinler sadece vücut sağlığı için değil aynı zaman da, cilt sağlığı için büyük önem taşır. Beslenme kalitemiz ne kadar yükselirse, ciltte tahribatta o kadar azalır. Besinlerde bulunan vitamin ve mineraller kırışıklık önleyen elastik lif üreterek, cildin uzun süre genç kalmasını sağlıyor. Bunun için sunulan mucize meyve ve sebzeler bu açıdan da oldukça faydalıdır. Cilt için gerekli olan yağ, doğru besinlerden alındığında, nemlendirerek, yumuşak olmasını sağlar. Ciltte zamanla oluşan ve cildi bozan oksidatif hasarı da engelliyor.

Ayrıca bol su tüketimi de cilt güzelliği için en iyi kaynaklardan biridir.

Cilt Sağlığı İçin Önerilen Besinler Nelerdir?

Havuç; Hem göz için hem de cilt için iyi bir A vitamini deposudur. Süt ve Tahıllarda da yüksek oranda A vitamini bulunur. A vitamini kozmetik sektöründe de oldukça yaygın kullanılır.

Domates; İçindeki likopen adlı bir madde, andioksidan görevini görür. Yaşlanma belirtilerini, lekeleri geciktirmede ve tedavide etkilidir.

Balık; İçerdiği omega 3 yağ asidi sayesinde, cilde gereken nemi sağlar. Aynı zamanda ciltte oluşan tahrişlerin hızlı iyileştirme etkisi vardır. Balıklarda bulunan selenyum da cilt sağlığında önemli bir yere sahiptir.

Ceviz ve Badem; Bu iki yemiş hücre zarlarını kuvvetlendirerek, toksinlerin hücre zarlarında tahribat yapmasını engeller. Ayrıca yağ asidi ve E vitamini yönünden zengin olan bu kuru yemişler cildi nemlendirir ve elastiklik kazandırır.

Portakal; İçindeki c vitaminiyle tüm organlar için gerekli olan portakal, aynı zamanda cilt güzelliğinde de etkilidir. Sigara içenlerde oluşan cilt deformasyonu, yüksek orandaki C vitamini ile engellenebilmektedir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler; Cilt için gerekli vitamin ve minerallerin yüksek oranda bulunmasından dolayı sık tüketilmesi gereken bir besindir. Yeşil yapraklı sebzeler C vitamini dışında cilde ve genel olarak vücuda faydalı demir içerir. Demir eksikliğine bağlı, oksijen azlığı cildi çok daha hızlı tahrip eder, cilt canlılığını soldurur.

Yaban Mersini; C vitamini bol gıdalardan biridir. çilek, böğürtlen, ahududu da bulunan antioksidan etki yaratan maddelerden dolayı, cildin elastikliği için iyi bir kaynaktır.

Yumurta; İçerdiği protein miktarının yüksekliği ve amino asit  değerinin yüksek olması nedeniyle, doku yenileme de çok faydalıdır. Ayrıca iyi bir A vitamini ve selenyum minerali deposudur.

Su; cilt güzelliği, vücut sağlığı için en önemli kaynaktır su.Bol su tüketerek ciltte meydana gelen olumsuz etkilerden kurtulmak veya geciktirmek mümkün olabilmektedir.

Somon, tuna gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler