Boyun Düzleşmesi Nasıl Geçer? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Düzleşmesi Nasıl Geçer? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Düzleşmesi Nasıl Geçer?

Boyun düzleşmesi günümüzde çok fazla artan bir rahatsızlık olmuştur. Özellikle genç yaştaki insanlarda bile ortaya çıkması sıklaşmıştır. Bu hastalığın en önemli nedenleri aşırı stres, aşırı yorgunluk ve çok düşünmeden kaynaklanmaktadır. Boyun düzleşmesi ‘’C’’ şeklinde olan omurganın belirtilen nedenlerden düzleşme olur ve ‘’ I’’ şekline dönüşür.

Vücutta her omurganın ve organların kendine has bir şekli ve duruşu bulunmaktadır. Bu şekilleri ve duruşları; belli zaman içerisinde bazı deformasyonlar ile şekil olarak değişime uğramaktadırlar. Bu da belli hastalıkları ortaya çıkarmaktadır. Bel ve boyun kısımlarında iç kısma doğru oluşmuş olan kavis, doğal duruşun ve anatomik yapının tabanıdır. Doğal duruş ise; yumuşak ve özel diskler ile oluşmaktadır. İşte bu diskler belli etkenlerle kayma yaparak bozulur ve boyun düzleşmesi oluşur.

Boyun bölgesinde sürekli baş gösteren ağrılar boyun düzleşmesi belirtilerindendir. MR çekilerek ortaya çıkarılması sağlanmaktadır. Eğer bulgular o yönde ise boyun düzleşmesi teşhisi konulur. Boyun düzleşmesi genel olarak; ağır kaldırmak, sert ve yüksek yastık, boynu eğerek sürekli çalışmak, yük taşımak ve koltukta kenara yaslanmak gibi durumların nedeniyle ortaya çıkar.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmesi eskiden daha çok boyunluk kullanılarak tedavi edilmeye çalışılırdı ancak; günümüzde daha çok belli egzersizlerin yapılarak bu sayede iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Hekim tarafından belli fiziksel boyun egzersizleri önerilmekte ve doğru ve sürekli biçimde yapılması halinde iyileşme sağlanmaktadır. Şayet; sağlıklı bir şekilde uygulanır ise; 10 ile 15 gün arasında iyileşme görülebilmektedir. Bu tarz egzersizler ileride oluşabilecek boyun fıtığını da engelleme de etkili olabilmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler