Boğaz Şişliği Nasıl Geçer? Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Boğaz Şişliği Nasıl Geçer? Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Boğaz Şişliği Nasıl Geçer?

Nefes almamızı sağlayan boğaz bölgemiz; bazen kötü bakterilerin enfeksiyon oluşturması nedeniyle iltihaplanabilir ve şişmeye , ağrı yapmaya başlar. Genelde bu durum boğazın her iki yanında bulunan bademciklerin şişmesi olarak adlandırılır. Aşırı soğuk ya da sıcak içilen ya da  yenen bir gıda;  ya da bağışıklık sisteminin güçsüz kalması durumunda etkilenerek enfeksiyonlara açık hale gelebilir.

Bu durumda nefes almak güçleşir, yutkunma da zorluk yaşanır, sıvı gıdaların dışında hiç bir katı gıda yenemez hale gelinir. Yutkunurken yaşanan ağrı boğazın tüm kısmını kaplar ve kulağa kadar ağrı hissedilir. Bazen bu iltihaplanmalara öksürük eşlik eder ve farenjit denilen mevsimsel bir rahatsızlık oluşur. Boğaz ağrılarının mevsimsel bir dönemi olmamakla beraber en çok kış aylarında artış yaşaması daha etkilidir.

Boğaz ağrısının yanında, öksürük, ses kısıklığı, yutkunmada güçlük ve tıkanma, yorgunluk, bitkinlik ve nefes de iltihabik bir koku oluşur.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

  • Aşırı sıcak ya da soğuk gıdalardan uzak durmalı
  • Yumuşatabilecek bazı bitki çayları içmeli( Ihlamur,ada çayı, kedi otu, papatya, kara turp gibi)
  • Ilık bir bardak ballı süt ya da limonlu bir bardak çay içilebilir.
  • Gün içerisinde bir kaç kez tuzlu suyla gargara yapmak mikropların azalmasına neden olabilmektedir.
  • Mentol içeren bazı pastiller alınabilir.
  • Bunun yanında boğaz bir tülbentle sarılarak ısınması sağlanabilir.

Eğer boğaz ağrısı basit önerilerle geçmiyor ya da hafiflemiyorsa bir uzman hekime giderek tedavi olmak gerekir. Eğer iltihaplanma şiddetliyse antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler