Beta Mikrobu Nedir? Beta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Beta Mikrobu Nedir? Beta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Beta Mikrobu Nedir?

Beta mikrobu, bakteriyel bir enfeksiyondur ve 5 ile 15 yaş arasında bulunan çocuklarda görülür. Beta mikrobu bakterileri, boğaz iltihabı yapmasının yanı sıra eğer dikkat edilmezse eklem romatizması, kalp romatizması ve böbrek iltihabına neden olabilir.

Beta mikrobu erken yaşlarda görülmesi nedeniyle çok fazla bulaşabilmekte ve sıklıkla çocuklar arasında dağılabilmektedir. Yakın temas da, öksürük, salya ve yakınlaşma durumunda havadan dahi bulaşabiliyor.

Ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve üşüme gibi belirtilerle ortaya çıkan Beta enfeksiyonunda bademcikler üzerinde beyaz bir zar meydana gelir ve hekimler bu sayede kültürünü isteyerek Beta mikrobunu araştırırlar. En sık görüldüğü dönemler ise sonbahar ve ilkbahar aylarıdır ancak yaz aylarında doruğa ulaşır bunun nedeni ise, dondurma tüketiminin fazlalaşması bağışıklık sisteminin açıklarından yararlanarak Beta mikrobu bakterileri vücuda iyice yerleşir.

Beta Mikrobu Belirtileri Nelerdir?

  • Halsizlik hali
  • Yorgunluk hali
  • Bitkinlik
  • Boğaz bölgesinde şişme
  • Titreme ile oluşan üşüme (mikrobun kana karıştığı durumdur)
  • Bademciklerde beyaz zar oluşması
  • Ateşin yükselmesi
  • Fenalık geçirme hissi oluşması

Beta mikrobu enfeksiyonu penisilin tedavisi ile 1 ile 10 gün arasında iyileştirilebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda vücutta mikrobun yayılması çok fazla olur. Bu durum kronikleşmeye kadar gidebilir. Bu durumda bademcikler de iltihap, akıntı ve peynirimsi cisimler ağza gelebilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi yanında kremler de önerilmektedir. Ancak iyileşmemesi halinde ameliyatla alınması gereklidir.

Çok fazla yayılması ve tedavinin bir an önce başlanması için mutlaka doktora gidilmesi gereklidir. Yoksa çok daha büyük hastalıklara neden olacaktır. Ailelerin bu konuda kesinlikle bilinçli hareket etmesi zorunludur. Beslenmesine, çok fazla dondurma tüketilmemesine ve oluşabilecek her türlü durum için önlem alınmasına dikkat etmelidirler. Tedavi edilmediği ya da geç kalındığı takdirde kalp romatizması, eklem romatizması ve böbrek hastalığı olma riski çok yüksektir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler