Baş Ağrısının Neden Olur ve Nedenleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Neden Olur ve Nedenleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısı çok fazla görülen ve hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Baş ağrısı fonksiyonel ya da derinde yatan bir hastalık nedeniyle oluşabilmektedir. Fonksiyonel baş ağrıları, genellikle stres, üzüntü, sıkıntı ve aşırı yorgunluk gibi nedenlerle oluşan gerilim tipi ağrılardır. Bunun yanında tipik ışığa karşı duyarlılık nedeniyle oluşan migren şeklinde ağrılar da oluşabilmektedir.

Bu baş ağrıları çok sık rastlanan ancak diğer hastalık nedenine bağlı baş ağrıları kadar sıkıntı ve kötü bir durum yaratan ağrılardan değildir. Bu tip ağrılar bazı ufak yöntemlerle, masaj, dinlenme, karanlık odada sakinleşme, temiz hava almak, egzersiz yapmak veya ağrı kesicilerle düzeltilebilen ağrılardandır.

Ancak belli bir hastalığa bağlı; beyinde tümör, lezyon, beyin omurilik sıvısının artması, kafa içinde basınç artması,  enfeksiyon sonucu oluşan beyindeki iltihaplanma sonucu oluşan menenjit hastalığı, beyin dokusunda görülen hasarlar, anevrizma gibi hastalıklar, travmaya bağlı ağrılar şeklinde daha ciddi baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Bu konuda hastalık nedeniyle oluşan ağrılarda kesinlikle, acil ve ihmal edilmeden doktora başvurmak gereklidir. Diğer fonksiyonel baş ağrılarında ise; belli yöntemlerle ağrılar hafifletilebilir ya da iyileştirilebilir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler