Az Kalorili Yiyecekler Nelerdir? Hangi Besinlerde Az Kalori Bulunur?

Az Kalorili Yiyecekler Nelerdir? Hangi Besinlerde Az Kalori Bulunur?

Az Kalorili Yiyecekler Nelerdir?

Her geçen gün hızlı tüketimin arttığı ve sağlıklı beslenmenin rafa kaldırıldığı bir koşuşturma içindeyiz. Ancak kilo aldığımızda ve kiloların bizi rahatsız etmeye başlamasıyla kendimize geliyoruz. Gün içinde aldığımız kalorinin yaktığımız kaloriye eşit olmasıyla ancak ideal kiloda kalabilir ya da koruyabiliriz.

Kalori açısından az olan yiyecekler nedense hep itici gelir oysa sağlığımız için gerekli olan da bu tarz beslenme olmalıdır. Düşük kalorisi olan yiyeceklerde hep az yağ ,az şeker ve az karbonhidrat vardır. Kalorisi yüksek olan gıdalarda her zaman kilo aldırmayabilir. 300 gr balık 400-500 kalori içerebilir ancak uzun süre tok kalmamız nedeniyle daha sık yeme ihtiyacı duymayacağınız için, günlük toplam kaloriyi bu sayede karşılamış ve kaloriyi azaltmış olursunuz.

Az kalorili yemek sistemine uymak isterken aynı besinleri almanız sağlık açısından sıkıntı oluşturabilir. İçerdiği besin değerleri yetersiz kaldığı için kötü bir beslenmeye maruz kalabilirsiniz. Sürekli aynı sebzeleri tüketmek yerine farklılaştırarak renk olarak da dikkat ederek tüketmek gereklidir. Bu sayede farklı besleyici değerleri almış olursunuz.

Karbonhidrat, protein ve yağ dengesi sağlanarak beslenmeniz, kilo vermeye fayda sağlayacaktır. Gün içinde alınan kalorinin; %45-%65’inin karbonhidrat içermesi,  %20-%30’unun yağı kapsaması , %10-%35’inin ise protein sağlaması gereklidir. Yani kısacası dengeli beslenmek önemlidir.

Özellikle açlık bastırmak için atıştırılan yiyeceklerin neler olması ya da olmamasıdır. Kalori içeren gıdalar yerine besleyici ama tok tutan gıdaları tercih edin.

Besleyici Değeri Yüksek Az Kalorili Yiyecekler

Kuşkonmaz; 13 kalori ( 4 adet haşlanmış) A,C,B6, niasin vitaminleri içerir. Potasyum,magnezyum ve demir minerallari bulunur.

Roka; 7 kalori(28 gr) A, C ve K vitaminleri içerir. kalsiyum, manganez fosfor, folat, magnezyum ve demir mineralleri vardır.

Tavuk suyu çorbası; 10 kalori(1kase)

Brokoli; 27 kalori (78 gr), A ve C vitaminleri vardır. Demir ve kalsiyum içerir.

Brüksel Lahanası; 8 kalori( 1 adet), A, C, B6 ve K vitamini içerir. Potasyum, folat ve manganez mineraline sahiptir.

Lahana; 17 kalori, C ve B6 vitamiin içerir. Kalsiyum, fosfor ve folat minerali vardır.

Marul; 8 kalori(1 kase),A ve C vitamini vardır. Kalsiyum ve demir içeriklidir.

Karnabahar; 25 kalori( 100gr),C, K, B6 vitamini içerir.Potasyum ve fosfor zenginidir.

Diğer besinler;

Kabak (50 kcal), ıspanak (7 kcal), Domates(22 kcal), Mantar (15 kcal), Kereviz (6 kcal), Kale (5 kcal), Su teresi (5kcal) ve greyfurt (39 kcal)tur. (Ölçüler kase ve adettir)

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler