Anjiyo Nedir? Anjiyo Nasıl Yapılır? Anjiyo Ne Kadar Sürer?

Anjiyo Nedir? Anjiyo Nasıl Yapılır? Anjiyo Ne Kadar Sürer?

Anjiyo Nedir? 

Anjiyo olası kalp damarlarında, beyin ve göz damarlarında da olan tıkanıklık, darlık gibi oluşumların varlığını görebilmek için yapılan bir işlemdir. Vücutta bulunan damarlar için anjiyografik işlemi uygulanır. Bu işlemin kalp için uygulananı, kroner anjiyografiktir.

Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyografik uygulaması hastanın; sağ kasığından, el bileği veya dirsek hizasından 2-3 mm bir tüp yardımıyla damarlara ilerletilir. Bu tüpün içinde daha ince bir tüp mevcuttur ve kalbe kadar olan damarlara ilerletilir. Bu işlemden sonra tüpün içine ilaç enjekte edilir ve ilacın geçtiği bölgeler bir hekim tarafından, cihaz yardımıyla fotoğraflanır.

Bu uygulamadan önce hastanın sterilliği sağlanır ve uygulanan bölgeye lokal anestezi yapılır.

Bu işlemin ortalama süresi 10 ile 15 dakika arası değişir. Tüm damarlar gözlemlendikten ve fotoğraflandıktan sonra, içeri sokulan tüp geri alınır.

Tüpün girdiği yere baskı uygulanır ve kanama durduğunda pansuman yapılır. İşlemin yapıldığı bölgeye göre dinlenme süresi de değişir. Şayet koldan yapılmışsa 1 ila 2 saat hastane ortamında dinlenme yeterli olur. Kasıktan yapılan işlemin dinlenme süresi 6 saat sürer. Tüpün giriş bölgesinde olabilecek kanamalar için, kullanılan malzeme ve ilaçlar hastayı daha erken ayağa kaldırabilmektedir.

Aşırı kilolu hastalarda ve kan sulandıran hap kullanan hastalara uygulanan anjiyografik işlem, anjiyo uygulamasının yapıldığı bölgede, bacakta morluk, şişlik gibi belirtiler gösterebilmektedir. Bunun sebebi cilt altında kan birikir. Bu belirtiler küçük operasyonlarla giderilmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler