Akciğerlerde Leke Neden Olur ve Nedenleri Nelerdir?

Akciğerlerde Leke Neden Olur ve Nedenleri Nelerdir?

Akciğerlerde Leke Nedenleri Neden Kaynaklanır?

Nefes almayı sağlayan solunum sistemi organı  akciğerlerin bir sorunu olduğunda akciğer röntgeniyle teşhis edilmesi sonucunda ortaya çıkan leke bir nodüldür. Öksürük belirtisiyle başlayan, nefes alma da güçlük yaratan ve  sonunda kanlı balgam çıkması halinde mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir. Yaşın ilerlemesi halinde çok daha çıkması ihtimali yüksek olan bir hastalık olabilmektedir.

Akciğerlerde görülen bu lekelerin her şekilde ciddiye alınması gerekmez. Akciğerde oluşabilen başka bir nedenden kaynaklanıyor olması ihtimali de vardır.

  • Tüberküloz oluşması halinde lekeler oluşabilir,
  • Akciğerlerin kapmış olduğu bir takım enfeksiyonlar da leke oluşturabilmektedir.
  • Başka her hangi bir rahatsızlık sonucu leke oluşabilir,
  • Tümör oluşmasından dolayı leke oluşabilir

Akciğerlerde Lekelerin nedeni ise; bir tetkik sonucunda şekline veya büyüklüğüne göre değerlendirilebilir.

Kanser şüphesi gerektiren belirtiler ilave olarak; süreklilik taşıyan göğüslerde oluşan bir ağrı, ani kilo kaybetmeleri, nöbet halinde öksürük olması, aşırı geçmeyen bir yorgunluk, sürekli tekrar eden bronşit ya da zatürre gibi hastalıklar ve nefes almada çıkan hırıltılar görülebilmektedir.

Orta yaş üzeri kişilerde etken olarak fazla sigara içenler bu hastalığa daha fazla aday olmaktadırlar. Daha genç yaşlarda ortaya çıkma olasılığı zayıftır. Eğer bu durumlar ve belirtiler taşınıyorsa ihmal edilmeden bir hekime başvurmak gereklidir. Hastalık riskinin erken tanı ile ortaya çıkması, önlemede yardımcı olması açısından ihmal edilmemelidir. Ameliyat ile nodül alınabilmekte ancak yenileme söz konusu da olabilmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler