AİDS Belirtileri Nelerdir? HIV Virüsü Belirtileri

AİDS Belirtileri Nelerdir? HIV Virüsü Belirtileri

AİDS Belirtileri Nelerdir?

AİDS  hastalığı; HIV adlı bir virüs tarafından cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşması sağlanan bir hastalıktır. AİDS hastalığı bulaştığı andan itibaren bağışıklık sisteminin çökmesine neden olmaktadır. Bu sebepten vücut hastalıklara karşı direncini yitirerek çok kolay hastalık oluşabilir. Her iki cins insanda da  aynı şekilde görülebilmektedir.

HIV virüsünün  vücuda girmesiyle hemen hastalık baş göstermez. Hiç bir şekilde bir belirti ortaya çıkmamaktadır. AİDS hastalığının teşhis edilebilmesi için kan testi gereklidir. Ancak bu şekilde anlaşılabilmektedir. HIV virüsünün belirtileri ancak 10-12 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. O nedenle bulaştırma riski yüksektir. AİDS tedavi edilebilir bir hastalık değildir o nedenle hasta belli süre sonra ölmektedir.

Türkiye’de   ise; 1985 yılında görülmeye başlayan AİDS’ li hasta sayısı; Sağlık Bakanlığı’nca açıklanarak 1300 civarı olduğu belirtilmiştir.

AİDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsünün  vücuda girmesiyle kan hücrelerini etkileyerek bozulmasına ve zamanla yok olmasına etki eder Hücreler yok oldukça artık savunma mekanizması işe yaramaz hale gelir ve hastalık riskleri de buna bağlı olarak artar.

AİDS Belirtileri;

  • Vücut ateşi yükselir,
  • İştah kaybı ortaya çıkar,
  • Hasta aşırı kilo kaybeder,
  • Vücudun bazı yerlerinde yara ve uçuklar oluşmaya başlar,
  • Geceleri aşırı terleme nöbetleri olur
  • Öksürme belirtileri çıkar ve uzun sürerek sıklaşır
  • Akciğer hastalıkları ortaya çıkar
  • Lenf bezlerinde büyümeler görülür

Bu belirtilerin bir kısmını taşımak bile belirtilerin AİDS olduğuna  dair kanıtıdır. AİDS, temas ya da hastanın kullandığı eşyalarla bulaşmaz. Sadece kan yoluyla, cinsel ilişkiyle ve annenin AİDS olması yoluyla bebeğe bulaşabilmektedir.

Tüm bu belirtilerin aşamaları şiddetlenerek devam eder ve sonu ölümle sonuçlanır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler