Adrenalin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Adrenalin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Adrenalin Hormonu Ne İşe Yarar?

Adrenalin hormonu kan şekerinin yükselmesine neden olur. Salgı anında vücutta farklı şeyler baş gösterir. Adrenalin salgılanması ayrıca; kan basıncının yükselmesine, bronş düz kaslarda gevşeme, kalp sayısının dakikada artışı, kalp kaslarının kasılma gücü, karaciğerdeki glikojenoliz etkilenerek kandaki glikoz ve metabolizma hızında yükselme oluşturur.

Sinir sisteminden gelen bazı uyarılara karşı ve stres ya da bazı uyaranlara karşı yanıt vermek için adrenalin böbrek üstü bezlerinde salgılanma oluşturur. Yaşanan stres, şok ve taravma gibi durumlarda adrenalin, beynin verdiği emirle kanı yüksek bir ölçüde salgılanır. Bu durum tehlike yaratabilir. Adrenalinin kana karışması demek tansiyonu bir anda yükselterek solunum ve kalpteki refleksleri yükseltebilir. Tansiyon hastaları için bu durum zararlı olabilmektedir.

Macera yaşarken ya da aşırı olayların olduğu bir  durumda salgılanan adrenalin organizmayı uyarmak amaçlıdır ve acil durumlara karşı korumaya alır. Bunun için de organlarda görevini yürütür. Kanın iç organlardan ve deriden kaslara ilerlemesini , karaciğerdeki  glikojenin glikoza dönüşmesini ve nabız artışını hızlandırır. Bunun amacı acilen enerji kaynağını hazırlamaktır.

Bunun yanında korku, stres ve şok anlarında salgılanan adrenalin üst seviyelere çıkmaktadır. Bu anlarda noradrenalin salgılama başlar ve organizmanın sakinleşmesi için yardımcı olur. Ardından kalp atışı hızlanır, kan basıncı artar, kan şekeri artar ve göz bebekleri büyür. Bunlar salgılandığında organizmayı gelen tehlikenin karşısında dikkatli olmaya çağırır. Adrenalin hızlandırıcı ve noradrenalin yavaşlatıcıdır. Bu iki hormon birbiriyle bağlantılı çalışır.

Adrenalin Hormonu Ne işe Yarar?

  • Herhangi bir nedenle duran bir kalbe, adrenalin yoluyla tedavi yapılır. Göğüs duvarından bir iğneyle kalp karıncığı boşluğuna girilerek içeriye aktarılır. Kalbin tekrar çalışması sağlanmış olur.
  • Ameliyat sırasında da Adrenalin kullanılabilmektedir. Ameliyat olan bölgedeki damarlara adrenalin damlatılarak damarların büzüşmesi sağlanmaktadır. Kan kaybının azalmasını sağlayan bir işlemdir.
  • Adrenalin bölgesel anestezi uygulamalarında bazı maddelerle birleşerek uyuşmanın uzun süre etkili olmasını sağlamaktadır.
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler