1 Ayda 10 Kilo Vermek Mümkün Mü? Sağlıklı Mıdır?

1 Ayda 10 Kilo Vermek Mümkün Mü? Sağlıklı Mıdır?

1 Ayda 10 Kilo Vermek Mümkün Mü?

Bir ay içerisinde 10 kilo vermek mümkün değil, çünkü; vücudun metabolizması bunu kaldıramaz. Üstelik hiç yemeden böyle bir kilo verilse bile ölümcül olabilir. Sağlıklı açıdan kilo vermek ancak zaman içerisinde mümkündür.

1 Ayda 10 Kilo Vermek Sağlıklı Mıdır?

Bir ay içinde 10 kilo vermek elbetteki sağlıklı bir uygulama değildir. Günlük yaşam içerisinde standart bir kişinin bu kiloyu kısa sürede vermesi çok zordur, hatta imkansızdır. Günlük alınan kalori miktarı kişinin yaşam alanı içerisinde sağlıklı olması için gerekli olan kısmıdır. Bu da 1800 kcal’dir. Bu kalorinin 1000 kaloriye düştüğünü varsayalım. Bir kişinin günlük kalori yakma sınırı kadında 1200kcal erkekte ise; 1500 kcal’dir. Obezite hastaları bu 1000 kaloriyi yakalayabilir ancak bu farklı bir durumdur.

Farzedelim ki; bir ayda 1000 kalori aldınız bunun sonucunda oluşabilecek sorunlar; metabolizma bozulur, mide bulantısı, halsizlik, mineral ve vitamin eksikliği, kaslarda kayıp, safra taşı riski ve sağlıksız bir cilt ve saçlarda hızlı dökülme olarak sıralanabilir. Yani vereceği deformasyon oldukça fazla, bu nedenle ayda 10 kilo vermek hem sağlıksız hem de gereksizdir. Hızlı ve çok kilo vermek; diyet bitiminden sonra daha fazlasını geri almak demektir.

Sağlıklı olarak kilo vermek için uzmanların önerdiği haftada 1 kilo. Yani bünyenin durumuna ve kilonun çokluğuna göre en fazla 1,5 kilo olabilir. O nedenle ani ve çok yüksek kilolar verdiren diyetlere itibar etmeyin!

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler